Середнє зниження цін на ліки очікується в розмірі 37%, за домовленістю з фармвиробниками. Системну роботу зі зниження та стабілізації цін на ліки продовжують на квітень.
Про це журналісти Dnipro.media дізнались від Міністрества охорони здоров’я України.
В повідомленні йдеться, що за домовленістю МОЗ України Віктора Ляшка з українськими фармвиробниками ціни на ліки будуть знижені протягом квітня на 17% в середньому. Додатково ціни знизять ще на 205 препаратів: 104 вже зменшились, 101 — зменшаться у квітні.
До списку, де знизяться ціни, входять препарати для лікування серцево-судинних, респіраторних, нервових, ендокринних та шлунково-кишкових захворювань.
«Список є динамічним та буде розширюватись у разі досягнення додаткових домовленостей. Окрім цього, впроваджуємо заходи для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції на фармацевтичному ринку», — зазначає міністр.
В управлінні повідомляють, що від 1 березня 2025 року вже знижені ціни на 100 найпопулярніших серед українців ліків на 30%. Проте за аналітикою від Економічна правда, ціни на ліки тепер майже ідентичні між ліками різного фасування чи дозування.
Що мається на увазі
Аналіз показав, що обіцяного зниження цін на 30% не відбулося — в середньому ліки подешевшали на 15% (порівняно з лютим) або на 25% (порівняно з січнем). Проте перед цим, на початку 2025 року, ціни різко зросли на 20% від рівня листопада 2024 року.

Зниження цін не є наслідком ринкових факторів, а скоріше реакцією на державний тиск, зазначає Економічна правда. Водночас, вартість ліків, які поза списком зниження цін від міністрерства, залишається на 15% вищою, ніж наприкінці 2024 року.

Внаслідок цього ціни на той самий препарат майже не відрізняються за дозуванням чи фасуванням продукту: «Наприклад, «Ранитидин-Дарниця» продається в упаковках по 20 та 10 таблеток. Більша потрапила в список із 100 обраних і за місяць подешевшала із 75 грн до 55 грн, а менша, яка не потрапила до списку, коштує ті самі 40 грн», — коментує видавництво ЕП.
Також є ознаки нездорової конкуренції: дві компанії контролюють 85% дистрибуції, а п’ять аптечних мереж — половину ринку роздрібних продажів.
Натомість МОЗ закликає громадян звертатись до Держпродспоживслужби у разі виявлення завищених цін на ліки. З повним переліком препаратів, які винесло міністрество до врахування можна ознайомитись за посиланням.
Стежте за подіями Днпропетовщини на Dnipro.media.
Сподобалася стаття? Став вподобайку!
0