У центрі Дніпра закінчилась дводенна мирна акція «наметове містечко», ініційована активістами та небайдужими містянами, які вимагають розгляду петиції про збільшення фінансування Сил оборони з міського бюджету.
Про це повідомлюють журналісти Dnipro.media.
Початок акції
22 квітня ввечері перед будівлею Дніпровської міської ради розгорнули «наметове містечко» з трьох наметів. За словами активістів, акція покликана привернути увагу до того, що міська влада відмовилась розглядати електронну петицію №1811, попри те, що зібрала необхідну кількість голосів (3124 голосів). Відповідно до закону України «Про звернення громадян», міська рада зобов’язана винести її на розгляд.
Активісти наголосили, що акція є мирною. Поліція та Дніпровська міська рада проінформовані.

Журналісти Dnipro.media взяли коментар у активістки Карини:
«Мета акції, щоб міська рада міста Дніпра почула вимоги петиції стосовно змін до бюджету за 2025 рік, яку подала авторка Анастасія Колеснікова. Петиція набрала понад 3000 голосів, але міська рада так і не розглянула її. І це знак, того що демократія в місті вмирає. І свобода слова теж»

Приїзд представників Дніпровської міської ради
Через декілька годин після початку акції до активістів підійшли заступник міського голови Андрій Денисенко та секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара. Представники міської влади заявили, що петиція не буде розглянута, оскільки, за їхніми словами, вона не набрала необхідної кількості голосів. Під час спілкування з учасниками акції секретар міськради демонстрував нагороду Prozorro, отриману у 2023 році. Водночас заступник міського голови закликав завершити акцію, зазначивши, що її проведення біля будівлі міськради є потенційно небезпечним і несе ризики для учасників.

Вечір та комендантська година
Близько 20:00 активісти вшанували пам’ять загиблих захисників та захисниць Хвилиною мовчання та заспівали Гімн України.

За словами учасників, вони провели ніч біля будівлі міськради. Близько опівночі до них звернулися патрульні поліцейські у зв’язку з порушенням комендантської години. Активісти надали пояснення та подали заяви із зазначенням причин перебування у громадському місці. Після цього акція продовжилася на всю ніч.
Ранок 23 квітня
«Так, я та кілька інших активістів провели ніч перед будівлею Дніпровської міськради. Ми тут, щоб міська рада нарешті нас почула й виконала вимоги петиції №1811 щодо збільшення фінансування Збройних сил України. Сьогодні о 9:00, перед початком чергової сесії, розпочнеться пікет. Сподіваюся, що приєднаються й інші — ті, хто поділяє наші вимоги та готові вимагати, щоб голос громади був почутий», — розповіла одна з учасниць акції.

Активісти перейшли на боковий вхід зі сторони вул. Воскресенської для продовження акції з закликом розглянути вимоги петиції перед початком пленарної сесії.

Журналісти запитали одну з активісток «Гроші на ЗСУ» Софію щодо мети залишитись з ночівлею біля міської ради та чи виходили представники міської ради на діалог:
«Мета акції була — достукатись до місцевої влади, оскільки петиція щодо збільшення фінансування Сил оборони з бюджету Дніпра 2025 року зібрала необхідну кількість. Але міська рада відмовилась її розглядати, і в рамках мирної акції ми вирішили тут заночувати, щоб влада нас почула. І ми хотіли привернути увагу суспільства, щоб люди теж залучались, приймали участь в житті громади. Бо народ і є влада.
Вчора ввечері підходив пан Денисенко та пан Санжара. Після цього вже нікого не було. Рівно в 00:00 до нас підійшли 6-8 поліцейських, та хотіли відвезти до відділку. Але за законом ми мали право залишатись. Ми написали пояснювальні заяви і залишились на ночівлю. Зранку прокинулись і пішли на мирну акцію на вул.Воскресенську»

Журналістам Dnipro.media повідомили, що частина активістів «Гроші на ЗСУ», в тому числі авторка петиції Анастасія Колєснікова та діючий військовий, присутні на 65-й сесії всередені Дніпровської міської ради. Вимоги такі ж, що й у активістів ззовні: закликати депутатів розглянути електронну петиції згідно закону України «Про звернення громадян».
О 10:00 розпочалась 65-а чергова сесії Дніпровської міської ради.
Що казали на сесії міської ради
У порядку денному під пунктом 6 було заплановано розгляд електронної петиції. Але цей розгляд стосувався петиції, поданої ще в листопаді 2023 року щодо збільшення фінансування ЗСУ, яка стосувалась змін до бюджету-2024.

Петицію винесли на голосування через рік та 5 місяців через вимогу державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконанання рішень у Дніпропетровській області.
Це стало наслідком судового розгляду, ініційованого авторкою петиції за юридичної підтримки ГО «Громадський контроль», після того як депутати на 45-й сесії Дніпровської міськради у 2023 році відмовились розглядати документ. Суди двох інстанцій визнали дії міської ради неправомірними, що зобов’язало орган місцевого самоврядування виконати вимоги законодавства і розглянути петицію.
Читайте також: Акція «Гроші на ЗСУ»: Дніпровська міськрада планує розглядати минулорічну петицію
Депутатка Катерина Збарська з «Громадської сили» взяла слово перед голосуванням:
«Я не розумію як ми можемо голосувати за те, що вже пройшло. І голосувати за відміну тендерів, якщо це заперечує законодавству. Це виглядає нелогічно. Це комунальне підприємтво, про яке мова — на цій сесії ліквідували. Ми за що голосуємо? Як ми голосуємо за те, на що ми не можемо впливати? Ця вся ситуація не сталась, з примусом виконавчої служби, якщо б ми вчасно розглянули петицію: чи підтримати, чи не підтримати. Чи внести зміни до цієї петиції»

Секретар міськради відповів, що депутати голосують за зміни бюджету 2024 року. Також Олександр Санжара зазначив, що депутати вже два рази голосували за цю петицію і допомогли Силам оборони загалом на 900 млн грн, що перевищує суму в 300 млн, заявлену в петиції.
Після Олександр Санжара звернувся до депутатів:
«Вчора ввечері перед міською радою були виставлені палатки. Два співробітника міської ради, а саме заступник міського голови Андрій Денисенко, секретар міської ради Олександр Санжара, ми вдвох пішли до тих палаток і запитали, в чому є необхідність у військовий час перед міською радою ставити палатки(…) Якщо ви ставите палатки і прилюдно порушуєте закон, прилюдно порушуєте режим військового часу, це не показує, що ви допомагаєте армії, це показує, що ви допомагаєте ворогу. Ви розхитуєте ситуацію, ви принижуєте авторитет державної влади і органів місцевого самоврядування, тому що ви ігноруєте вимоги військової адміністрації, яка встановлює комендантську годину.
За результатами цієї події, на сесії я пропоную надати доручення юридичному департаменту, департаменту цивільного захисту, підготувати звернення до поліції щодо відвертого порушення законодавства про воєнний стан, яке відбулося з боку певних осіб. Умовно, які дії поліцією мали бути вжиті, які вживалися, якщо були недостатні дії, чому ці дії не вживалися, і таким чином відреагувати на явну зневагу до законодавства, що регулює режим воєнного стану, і явно, м’яко кажучи, публічну зневагу»
Далі слово взяла депутатка Аліада Канкава-Мансурова з фракції «Слуга народу»:
«В мене є питання до цієї петиції, а саме я хочу запитати і отримати відповіді: коли було прийнято рішення суду, в якому місяці, якого числа, дата. У вас це має бути, саме по цій петиції? Тож, коли включається виконавча служба, це вже вона включається на невиконання рішення суду. Тобто, я повністю погоджуюся з тим, що жоден громадянин не може порушувати закон. Якщо є закон про військовий час і про комендантську годину, то його мають однаково виконати всі, і якщо є за це відповідальність, вона має бути у всіх однакова. Але коли ви наголошуєте, як секретар міської ради, про повагу, про те, що ми маємо виконувати, в мене питання, чи виконали ми цей закон?
Рішення суду є. І треба поважати, бо окреме рішення суду по земельних питаннях ви ставите, а зараз ви маніпулюєте тим, що всі не поважають військову адміністрацію, міську владу, центральну владу. А ми поважаємо, громадян? У мене питання до всього депутатського корпусу, який завжди робить вигляд, що їх там нема. Було рішення суду, не один раз нам про це наголошували, ми навмисно це порушували»
Після обговорення депутати Дніпровської міської ради більшістю голосів підтримали електронну петицію, подану у 2023 році, під назвою «Зміни до бюджету на 2024 рік та скасування тендерів КП “Організаційно-аналітична служба” Дніпровської міської ради задля підтримки обороноздатності та захисту України».
Проєкт рішення щодо розгляду вимог петиції №1811 не був винесений депутатами фракцій «Європейська Солідарність», «Слуга народу» та «Громадська сила», що зустрічались 9 квітня з авторкою петиції, активістами Гроші на ЗСУ та військовим.
Читайте також: Як збільшити фінансування ЗСУ. В Дніпрі пройшла зустріч депутатів Дніпроради з активістами
Завершення акції
Після закінчення 65-ї сесії Дніпровської міської ради до активістів не вийшов ні секретар міськради, ні депутати.
Журналісти Dnipro.media взяли коментар у активістів та авторки петиції, що були присутні на сесії.
Анастасія Колєснікова, авторка петиції «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства»:
«Я абсолютно не задоволена. В черговий раз петиція, яка зібрала достатню кількість голосів, в цьому я впевнена на 100%, була проігнорована. Весь депутатський корпус мовчав. І пан Санжара влаштовував якісь цирк, звинувативши активістів, які напередодні провели ніч під стінами Дніпровської міської ради в наметах, в зневазі військових, комендантської години, центральної влади. Що активісти порушують всі закони. А вони, депутати, нічого не порушують. Я дуже обурена і дуже незадоволена тим, що депутати ігнорують, просто мовчать.

Діалогу з активістами не було, проєкт рішення по актуальній петиції не винесли. Вчора на погоджувальній раді Аліада Мансурова, голова фракції «Слова народу», виносила проєкт, але пан Санжара сказав, що цей проєкт рішення про підтримку петиції не пройшов належну перевірку, тому на сесію в порядок денний вноситися не буде. Сьогодні з голосу ніхто не сказав, тому що депутатський корпус голосував за стару петицію, за яку мали проголосувати в тому вигляді, в якому вона була ще в 2023 році, а не в 2025»
Авторка петиції розглядає можливіть оскаржити рішення Дніпровської міської ради не виносити на голосуання петицію, що набрала необхідну кількість голосів дніпрян.
Загалом, акція «Гроші на ЗСУ» біля Дніпровської міськради тривала безперервно майже добу.
Раніше Dnipro.media писали як у Дніпрі «ігноруються» петиції про фінансування ЗСУ
Стежте за подіями у Дніпрі на Dnipro.media.
Сподобалася стаття? Став вподобайку!
15