21 травня пройшла 66 пленарна сесія міської ради Дніпра. Засідання тривало більше 3 годин, депутати голосували 17 разів за більше ніж 30 питань про кредити, соціально-економічні питання, галузеві програми та комунальне майно.
Про це повідомляють журналісти Dnipro.media, які були присутні на сесії Дніпровської міської ради.
З 9.00 під стінами мерії відбувався мирний пікет «Гроші на ЗСУ Дніпро» з вимогою виконати петицію від 3000 дніпрян щодо збільшення фінаснування ЗСУ.

Cесія почалась о 10.00. На сесії голосували 47 депутатів й секретар Олександр Санжара. Зустріч розпочалась із вшанування медиків, військових та освітян.
Внесення питання кредитів у порядок денний
Слово взяв секретар міської ради Олександр Санжара:
«Лише ввечері, вчора, 20 травня, Мінфін погодив залучення кредитних ресурсів до бюджету в загальній сумі 843 млн грн..»

Розподіл коштів:
210 млн грн – утеплення фасадів ОСББ.
333 млн грн – сонячні електростанції для закладів освіти, культури, спорту.
300 млн грн – утеплення фасадів житлових будинків.
Читайте детальніше про це рішення: Міськрада Дніпра планує взяти кредити на 843 млн грн
Ці три рішення Олександр Санжара терміново запропонував включити в порядок денний.
Відповідь депутата від фракції «Слуга народа» Дмитра Свердліна:
«У нас перевиконання бюджету майже на 400 млн цього місяця і цікава історія, що фактично для військових не виділяють жодної копійки…Ми, маючи бюджет в три рази більший [ніж Обласна рада], досі не змінюємо ніяк допомогу для наших військових…Ви на мільярд берете кредити на утеплення фасадів…»

Він запропонував не включати питання про кредити до порядку денного.
Виступ депутата від фракції «Громадська сила» Катерини Збарської:
«У нас перевиконання бюджету понад 400 млн грн. І ми зараз виділяємо 14,4 млн грн дев’яти військовим частинам у вигляді сертифікатів і 8 млн грн на ті моменти, які потрібні військомим — але це ті кошти, які заклали раніше, а не нові кошти на потреби армії. Ми беремо кредити, які потім платитимуть наші діти?
Може, варто перерозподілити на першочергові потреби — це захист країни, а не енергозбереження?»

Відповідь секретаря Дніпровської міської ради Олександра Санжари:
«Шановні колеги, я нагадую, це тільки процедурне питання, по суті. Ви вже фактично виступили по суті — все зрозуміло. Але процедурне питання пропонується включити і обговорити. Дякуємо вам за ваше обговорення. Але, пропонується — зараз ставлю на голосування пропозицію щодо включення до порядку денного зазначених трьох питань. Прошу голосувати»
- Отже, «За» рішення про кредити проголосували – 37 депутатів. Рішення прийнято
- «Проти» – 5 депутатів: Катерина Збарська «Громадська сила», Антон Лежньов, Аліада Мансурова, Дмитро Свердлін, Данило Міро «Слуга народу»
- «Утрималися» – 3 депутати: Микита Третʼяков, Ігор Лаппо, Микита Нечепуренко «Громадська сила»
Петиція щодо збільшення фінаснування ЗСУ з міського бюджету Дніпра
Далі голова фрації «Слуги народа» Аліда Мансурова виступила із заявою щодо порушення прав депутатів та громадян:
«16 квітня було на ім’я міського голови подано проєкт рішення про підтримку електронної петиції зміни до бюджету для військових. Я просила міського голову надати доручення відповідним виконавчим органам щодо розгляду даного проєкту рішення та, відповідно до пункту 3.4 Положення про електронні петиції, затвердженого рішенням міської ради з 2016 року №38.5 зі змінами, невідкладно включити вищезазначений проєкт рішення до порядку денного попередньої сесії.На сьогодні ми бачимо, що і на цей час вона не внесена.
Станом на сьогодні я не отримала жодної відповіді, а вищезазначений проєкт рішення не був внесений до порядку денного ані минулої сесії, ані цієї. Вищезазначені обставини є грубим порушенням норм пункту 6 статті 19 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, а саме права депутата вносити на розгляд ради проєкт рішень з питань, що належать до її відання.Також ще порушується стаття 7 Регламенту Дніпровської міської ради та обмежує права депутата на внесення на розгляд відповідних проєктів рішеньСьогодні проєкт рішення не внесений.
Хто за це відповідальний? Хто мав прийняти? Хто блокує надання грошей для військових. Тут ми правою рукою даємо, а лівою не голосуємо. Але кредити ми беремо, які ми не можемо на військових розподілити. Я розумію, що є певні законні норми. І ми не можемо те, що нам надали на утеплення, надати військовим. Але давайте те, що у нас профіцит, тоді і надамо військовим. І заберемо з інших установ, які нам не потрібні на сьогоднішній час. І вони не врятують життя. Ні дітей, ні людей. І не збережуть громаду цілою»

Про ситуацію з електронною петицією читайте в статті: Як Дніпровська міська рада блокує петиції про фінансування ЗСУ — бюрократія чи саботаж?
Відповідь головуючого Олександра Санжари:
«Ця петиція вже розглянута. Нова петиція 2025 року розглянута, пані Аліадо. Ми ж не будемо зараз говорити була-не була. Вона була розглянута. І в зв’язку з тим, що вона була розглянута, нема суперечки з громадою…»
Ще зміни в бюджеті
Артем Хмельников, голова комісії з енергозбереження, зазначив, що підтримує ці рішення за умови, якщо кредитні кошти будуть направлені виключно на заходи з енергоефективності. Він попросив уточнити:
- На які саме проєкти підуть гроші?
- Чи є ризик, що ці кошти можуть бути спрямовані на щось типу «бруківки» — тобто не на енергозбереження?

🔹 Пані Гаврікова відповіла від фінансового департаменту: кошти підуть виключно на капітальні ремонти з утеплення фасадів 11 житлових будинків, а також на встановлення сонячних електростанцій у 175 навчальних закладах (усього проєкт охоплює до 206 закладів). Вона підкреслила, що жодні інші витрати, окрім зазначених у проєкті, не передбачені.
🔹 Дмитро Свердлін виступив із критикою. Він вважає, що немає чітких розрахунків економії, яка б показала, чи ці заходи справді дозволяють окупити кредит. Він не проти утеплення, благоустрою чи парків загалом, але під час війни вважає такі витрати пріоритетно хибними. За його словами, якби хоча б половину суми перекинули на підтримку військових, це ще було б зрозуміло. А так – це, на його думку, неповага до військових.
🔹 Санжара відповів, що питання військових обговорюється регулярно, а це рішення — суто про енергоефективність. Він підкреслив, що важливо встигнути реалізувати проєкт до початку навчального року.
Читайте розбір, які змінили фінансування: додатково 271 млн грн на будівництво
Отже, за результатами голосування щодо змін до бюджету громади та Програми соціально-економічного розвитку на 2025 рік:
«За» — 40 депутатів. Рішення прийнято
«Утрималися» — 7 депутатів:
Єсенія Тарасова, Антон Лежньов, Аліада Мансурова, Данило Міро, Дмитро Свердлін «Слуги народа»; Катерина Збарська, Микита Нечепуренко «Громадська сила»
Ще кредити
Комунальне підприємство «ДМЕСКО» зможе отримати кредит у розмірі 25 мільйонів євро строком на 13 років.
Деталі: Міськарада Дніпра планує взяти кредит на 25 млн євро строком на 13 років на енергоефективність
«За» — 47 депутатів. Рішення прийнято
«Ні» — 1 депутатка: Катерина Збарська «Громадська сила»
Зміни в програмі ТрО
Данило Міро депутат фрації «Слуги народа»
«… У тексті проєкту рішення зазначено, щодо надання субвенції з бюджету Дніпровської міської територіальної громади, державному бюджету, на виконання програм соціально-культурного розвитку регіонів,
Українському державному університету науки та технології Міністерства освіти, на виконання робіт поточного ремонту прилеглої території будівлі, ремонт дорожнього та тротуарного покриття, видалення, омолодження та обрізання дерев, улаштування зовнішнього освітлення, де розміщені внутрішні переміщені особи з Маріупольської міської територіальної громади. Тому питання уточнюю ще наступне. Як територіальна оборона міста співвідноситься з ремонтом тротуарів, обрізанням дерев та зовнішнім освітленням? Дякую»

Фото: сайт міської ради Дніпра
Слово взяв секретар міської ради Олександр Санжара:
«Дивіться, в нас у програмі сприяння територіальної оборони, в тому числі, це забезпечення заходів з життєдіяльності міста, яке пов’язане з війною. Тобто мається на увазі, приїхали жителі територіальної громади Маріуполя до нас. І це є заходи, які «внезапно» для тих людей, які там на балконі сидять [від Dnipro.medіa: мається на увазі звернення Олексадра Санжари до представкників руху Грошні На ЗСУ Дніпро, які були присутні на балконі під час сесії], також нами фінансуються. Тому що це не тільки те, що ми безпосередньо платимо на наш 128-й батальйон територіальної оборони. Ні. Це все, що пов’язано з прильотами, це все, що пов’язано з тими людьми, які постраждали від прильотів. В тому числі, це пов’язано з внутрішньо переміщеними особами. Це ті величезні кошти, які наше місто виділяє як величезний хаб, логістичний транспортний хаб для переселенців на те, щоб люди себе почували хоча б в якомусь мінімальному комфорті. Я сподіваюся, всі почули, всі можуть приймати рішення так, як вони вважають. Думаю, всі вже все обговорили»
Dnipro.media розібрали, які саме зміни до програми підтримки ТрО: ремонт укриттів та центру ВПО

Отже, за результатами голосування:
«За» — 46 депутатів. Рішення прийнято
«Утримався» — 2 депутати: Катерина Збарська, Микита Третʼяков «Громадська сила»
Заборона гучного транспорту на час воєнного стану
Депутати підтримали зміни до правил додержання тиші в громадських місцях. Заборона стосується транспорту, який створює надмірний шум: тепер під забороною транспорт зі зміненими вихлопними системами («прямострум» та без шумопоглиначів).
Якщо дніпряни почують порушення, то можуть звертатись до поліції за номером 102. Заборона діятиме до завершення або скасування воєнного стану.

Перевірка місця проживання
Дніпровська міська рада ухвалила зміни до порядку перевірки зареєстрованого або задекларованого місця проживання мешканців.
- Під час звернення до виконавчих органів, комунальних підприємств, установ або закладів міськради, у разі потреби можуть перевірити, де ви зареєстровані або задекларовані.
- Перевірка здійснюватиметься шляхом отримання витягу або довідки з Реєстру територіальної громади міста Дніпра.
Схема теплопостачання
Також депутати затвердили схему теплопостачання до 2034 року — документ, що передбачає модернізацію систем опалення, зменшення споживання газу та перехід до відновлюваних джерел енергії.
Обговорення щодо Палацу студентів ДНУ
Читайте детальніше: Палац студентів ДНУ: між реставрацією й політичним конфліктом
На сесії виступив проректор з правових питань та розвитку ДНУ Герман Петер:
Ключові тези:
«Мені дуже неприємно було чути, коли про нас казали, що ми там щось приховали чи неправильно подали. Ми — державний виш, працюємо чесно. Ми не відмовлялися від субвенції! Просто лист від міської ради надійшов до нас лише 28 квітня, а не до попередньої сесії.
У 2022 році ми відкрили гуртожитки №5 і №7 для переселенців, спільно з партнерами зробили ремонт електрощитових. Ми відкриті до співпраці, але самі маємо обмежені ресурси
Палац студентів — це символ і місце сили для багатьох поколінь. Ми хочемо створити там меморіал і сучасний відкритий простір для студентів
Університет пройшов через пандемію, повномасштабну війну і втрату великої частини фінансування. Але ми тримаємось. Не робіть нас політичною темою, ми освітяни»

Реакції та ключові репліки після виступу:
Данило Міро:
- Поставив під сумнів рівень поінформованості Германа;
- Сказав, що не отримав відповіді на свої депутатські запити;
- Критикував публічну активність Германа у соцмережах:
«Гумор у вас такий великий у Facebook, а треба відповідати за слова»
Артем Хмельников:
- Зазначив, що у залі йде емоційна, а не юридична дискусія;
- Підтримав ідею, що міськрада може допомогти, але вказав, що треба діяти в рамках охоронного договору:
Давайте перейдемо в правову площину і будемо діяти конструктивно»
Аліада Мансурова:
- Заявила, що є проблема недокомунікації між міськрадою й університетом;
- Попросила офіційну відповідь на питання: коли і які звернення надійшли від міськради до 23 квітня;
- Зазначила, що питання не в претензіях, а в відсутності прозорості:
«У мене ніколи не буває, що один бік винен, а інший ні. Дайте нам посадові обов’язки керівника Палацу студентів»
«Ми не зрозуміли — хто запропонував субвенцію, коли і на яких підставах. Відповідь хочу письмову»
Олександр Санжара (секретар міськради):
- Виправдовував дії міськради, вказуючи, що навіть публічний допис мера у Facebook — це теж сигнал про готовність допомоги;
- Розцінив непорозуміння як проблему відсутності комунікації, а не саботажу;
«Відсутність комунікації — наша основна проблема. Саме тому ви, пане Герман, сьогодні стоїте перед депутатським корпусом»
Журналісти Dnipro.media взяли коментар у Германа Петера щодо подій в сесійній залі:
🔹 Щодо конфлікту з депутатом Данилом Міро
Герман вважає, що Міро поводився неетично, кричав «ти» у сесійній залі. Каже, що не розуміє, що саме хоче Міро:
«Він все каже про культуру. Ми з ним навіть не знайомі»
Підкреслив, що реагує лише на офіційні документи, а не на дописи у Facebook:
«Писати на фейсбуці — вибачте, це не має жодної юридичної сили»
🔹 Про Хронологію подій:
«22 квітня Дніпровською міською радою був направлений лист до ДНУ з пропозицією субвенції. 23 квітня депутат Міро подає клопотання про передачу Палацу студентів культури Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара на баланс міста. А 28 квітня, вже після всіх емоцій та постів у Facebook, ми лише отримали цей лист офіційно. Ми надали відповідь. Я прийшов на сесію — строки юридично не порушені. І казати, що ДНУ відмовився, маніпулюючи якимись там рейдерськими захопленнями… Ну, давайте чесно. Міська рада закликає до партнерства — тихо, беземоційно, у форматі взаємної поваги. Давайте працювати саме так»
🔹 Позиція університету щодо субвенції
ДНУ не відмовляється від допомоги, а просто заявив про готовність самостійно профінансувати перший етап (вишукувальні роботи). Після прорахунків університет звернеться до міськради з офіційним клопотанням із конкретною сумою.
«Зараз адміністративно-господарська частина прораховує кошторис. Після цього буде подано клопотання»
🔹 Про підтримку ззовні
Першу допомогу університет отримав від випускника Вадима Шуйдіна та благодійного фонду «Пролісок», які допомогли із заскленням вікон. Заявки на грантове фінансування готує проректор з міжнародної роботи.
Читайте також: Міськрада Дніпра планує змінити програму «Розвиток освіти»: куди підуть гроші
Слідкуйте за новинами Дніпра на Dnipro.media.
Сподобалася стаття? Став вподобайку!
11