Палац студентів ДНУ: між реставрацією й політичним конфліктом

Палац культури студентів ДНУ

Внаслідок ворожої атаки дронами 26 березня постраждав Палац культури студентів. Наразі будівля потребує реставрації.

Чим важливий палац, реакція місцевої влади та, яка позиція навчального закладу — читайте в матеріалі Dnipro.media.

Що сталось

Після ворожої атаки 26 березня Палац культури студентів отримав значні пошкодження. Усередині будівлі було вибито вікна, пошкоджено фасад, меблі та стіни.

Фото: Палац культури студентів

Міський голова Борис Філатов у своїх соцмережах написав:

«Ми відремонтуємо усі покрівлі та поставимо вікна в наших школах та житлових будинках. Дніпро впорається з /+-усім – як робив це вже багато разів. Але є суттєва проблема з історичною будівлею Палацу студентів. Бо там не лише побило шибки, а й пошкодило тримальні балки… Проте я майже певен, що профільне Міністерство не опікуватиметься цим питанням. Як і рештою підпорядкованих йому обʼєктів у Дніпрі – Ботанічним садом чи комплексом «Акваріум». Тому я офіційно звертаюся до МОН. Будь ласка, віддайте ці будівлі місцевому самоврядуванню. Не лише в Дніпрі, а й в усіх громадах, які здатні дати їм раду».

Історичний контекст

Палац був побудований у 1787-1789 роках за проєктом Івана Старова. Будівля є видатною пам’яткою архітектури стилю класицизм, повідомляє історик Історичного музею Дніпра Максим Кавун.

У 1837 році Палац було передано місцевому дворянству і до 1917 року він мав назву — Палац дворянських зборів. У будівлі було засновано багато закладів культури:

«Палац будувався як міська резиденція князя Потьомкіна, для його урочистих та громадських заходів. Катерина ІІ ніколи не могла бути в палаці, оскільки вона відвідала місто 9 (20) травня 1787 року, а будівництво розпочали в серпні 1787 року. Сам Потьомкін також не бував у Палаці, адже під час будівництва знаходився на Півдні. А помер в жовтні 1791 року. Відкриття ж відбулось у грудні цього ж року», — розповідає історик Максим Кавун.

Потьомкінський палац. Початок XIX ст. Гравюра. Фото: palac.dp.ua

У 1834 році в палаці відкривають Губернську бібліотека (нині Дніпровська обласна універсальна наукова бібліотека). У 1849 році — Громадський Музеум, а нині Дніпровський національний історичний музей ім. Дмитра Яворницького).

Під час Кримської та Першої світової війн тут розташовувався військовий шпиталь. А пізніше — проводились офіційні новорічні святкування.

Палац. Кінець XIX ст. Фото: palac.dp.ua

У 1918 році будівля стала першим навчальним корпусом новоствореного Катеринославського університету, який і дав початок Дніпровському національному університету, зазначається на сайті навчального закладу.

З 1952 року після реконструкції та відновлення у будівлі розмістився міжвузівський Палац культури студентів.

Палац студентів після реконструкції. 1952 рік. Фото: palac.dp.ua

У 1961 році його називають на честь Юрія Гагаріна. У 1985 році, як зазначається на сайті Палацу, почали реконструкцію будівлі, яка тривала 7 років.

У 1990 році в зв’язку з економічними труднощами обласна рада профспілок звернулася до навчальних закладів міста з проханням допомогти завершити реставрацію Палацу. Відгукнувся Дніпропетровський національний університет, який завершив реконструкцію. Тоді обласна рада профспілок передала Палац студентів на баланс університету.

В лютому 2024 року на підставі рішення вченої ради ДНУ будівлю перейменували на Палац культури студентів. Зараз тут займаються творчі студентські колективи, проходять концерти та заходи для молоді.

Наказ про перейменування Палацу культури студентів. Фото: ДНУ

Чи пов’язаний Гетьман Сагайдачний з Дніпром?

У своїй публікації від 26 березня міський голова Дніпра повідомив про намір перейменувати Палац культури студентів в Палац Гетьмана Сагайдачного.

«Будівля – символ імперської могутності. Палац ми, звісно, ​​відновимо, тим паче, що це тепер Палац студентів та молоді. Але перейменуємо його на честь Гетьмана Сагайдачного. Який Москву палив»

Гетьман Сагайдачний, кошовий отаман Війська Запорізького, жив на теренах України у 1570–1622 роках. У ХVІІ столітті на місці, де зараз розташовується Палац, не було ніяких поселень, окрім міста Самарь на лівому березі Дніпра (нині селище Шевченка).

Натомість Палац та парк ім. Шевченка розташовані на місці зимівника запорізького козака Лазаря Глоби.

«Зимівник заснований у 1743 році, а пізніше викуплений князем», повідомив історик Максим Кавун журналістам Dnipro.media.

Звернення до МОН: що відбувалось на 65-ї сесій міськради Дніпра

23 квітня 2025 року відбулось пленарне засідання Дніпровської міськради. Пунктом 6.2 заслухали звернення Данила Міро, депутата фракції «Слуга народа», до Міністерства освіти та науки та Дніпровського національного університету з з ініціативою передачі у комунальну власність двох об’єктів — Палацу культури студентів і навчально-наукового комплексу «Акваріум». Проект рішення підтримали 36 депутатів, жоден не виступив проти. Один депутат утримався, семеро не голосували.

Ініціатор звернення Данило Міро заявив про необхідність передачі об’єктів у комунальну власність міста.

«Дніпровська міська територіальна громада спроможна та має на меті відремонтувати будівлі Палацу та Акваріуму. Однак для цього необхідним є прийняття зазначених об’єктів до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади», – зазначив депутат.

Офіційна відповідь ДНУ

25 квітня ректор ДНУ Сергій Оковитий висловив офіційну позицію стосовно ситуації:

«Рішення 65-ї сесії міської ради Дніпра є несподіваним для колективу університету, ніяких обговорень із керівництвом університету та органами громадського самоврядування не було. Ми обов’язково повністю відновимо наші Палац студентів та ННК «Акваріум» після ворожих обстрілів. Вони залишаться університетськими загальнодоступними майданчиками для освіти, науки і творчості студентства із можливостями інклюзії»

У своєму зверненні ректор заявив про намір університету відстоювати збереження цих об’єктів в державній власності на балансі ДНУ.

Журналісти Dnipro.media 26 квітня взяли коментар у ректора Сергія Оковитого та голови студентської ради ДНУ Сергія Лісіменка щодо офіційної позиції ДНУ та дій для збереження та відновлення будівлі.

«Палац культури студентів та акваріум є нашими перлинами, нашими базами підготовки фахівців і творчих колективів вже багато десятиліть. І університет в цілому наполягає на тому, що ці об’єкти мають залишатися і надалі на балансі нашого університету в статусі державної власності», — зазначив ректор та додав, що університет саме для цього і працює: «Ми зараз створюємо проєкти, які будемо надавати міжнародним організаціям, щоб отримати допомогу закордонних благодійників у реставрації, ремонті та відновленні»

Сергій Оковитий зазначив, що університет не отримував жодного звернення від Дніпровської міської ради з проханням передати об’єкти в комунальну власність міста (станом на 26 квітня).

Голова студентської ради ДНУ Сергій Лісіменко також висловив офіційну думку студентства:

«Ми хочемо, щоб Палац залишився у власності університету. Задля цього ми наразі хочемо привертати більше уваги до Палацу культури студентськими заходами та шукаємо організації, які готові допомогти в реставрації, також вчора (25 квітня) разом з ректором писали листи до Міносвіти та очільнику ОВА Сергію Лисаку»

25 квітня студенти ДНУ запустили челендж #ПКС_для_студентів в соціальних мережах під відео-зверненням до небайдужих організацій допомогти з відновленням.

Відповідь міського голови

Того ж дня Борис Філатов анонсував офіційну заяву до МОН та звернувся до Сергія Оковитого:

«Корисний ідіот, він же дрібний злодюжка та ректор ДНУ Оковитий (разом зі своїми посіпаками) влаштував гидотну істерику в соцмережах. До його істерики доєдналися депутати «Слуги народу» від різних фракцій. Безумовно, всій цій дешевій банді простіше красти на пиріжках, оренді та студентах, аби зробити Палац дійсно народним. Робіть самі, виродки, тепер це ваша відповідальність. У понеділок буде офіційна заява із документами. Дивись, Оковитий, твій час пішов. Від завтра ти, покидьку, займаєшся Палацом, Акваріумом та Ботсадом сам. І за це тепер ти відповідаєш особисто перед територіально громадою. Ти тепер бачитимеш мене уві сні. Як Риженко»

28 квітня мер опублікував листа до ректора ДНУ з пропозицією виділити субвенцію з бюджету міста, датованого 22 квітня 2025 року (65 сесія відбулась 23 квітня).

Лист до ректора ДНУ

Також Борис Філатов опублікував відкритого листа до МОН, у якому повідомив про аварійний стан будівлі та запропоновану субвенцію на відновлення Палацу, про яку, згідно з листом, говорили на зустрічі 1 квітня Сергій Оковитий та Олег Тупиця, голова Координаційної ради з питань вищої освіти при Дніпровському міському голові та професор кафедри політології ДНУ.

Лист до МОН

Як повідомляє Герман Петер, депутат Дніпровської обласної ради від фракції «Слуга Народу» та проректор з правових питань та розвитку ДНУ, у своєму Фейсбуці, лист до ректора ДНУ з пропозицією виділити субвенцію прийшов курєрською поштовою службою ПП«Науково-виробнича фірма «ТВІН-ДМ» 28-го квітня, із затримкою. Натомість згідно з ухвалою Верховного Суду від 31.10.2024 приватне підприємство «Науково-виробнича фірма «ТВІН-ДМ» не належить до операторів поштового звязку.

Також міський голова запросив адміністрацію Дніпровського національного університету ім. О. Гончара на наступну сесію міської ради:

«Аби депутатський корпус, а заразом і вся громада, заслухали їхній розлогий звіт про виконання того самого охоронного договору, укладеного між університетом і містом ще у 2020 році. І звісно ж – розповіли про подальші плани утримання та реконструкції будівлі Палацу студентів»

Власність ДНУ

Палац культури студентів, так само як і навчально-наукова лабораторія «Акваріум» належить Міністерству освіти та науки України та знаходиться на балансі Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара на праві господарського відання відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 912 від 23.06.2017 р. «Про закріплення державного майна за Дніпропетровським національним університетом імені Олеся Гончара».

У 2020 році управлінням з питань охорони культурної спадщини міськради Дніпра було укладено охоронний договір з Дніпровським національним університетом, відповідно до якого навчальний заклад зобов’язався утримувати будівлю в належному санітарному та технічному стані та своєчасно проводити ремонти.

З листа до МОН від міськради

Dnipro.media відправили запит до Дніпровського національного університету, щоб дізнатись скільки коштів було виділено на догляд за пам’яткою архітектури. Згідно з інформацією від адміністрації ДНУ за період з 1 січня 2015 року по 26 березня 2025 року сумарна вартість витрачених матеріальних ресурсів склала 423 128,38 грн (за обліковими цінами на момент виконання ремонтних робіт).

За цей час було виконано:

  • ремонти стелі;
  • ремонт трубовпроводу холодного водопостачання;
  • ремонт водотоків;
  • частковий ремонт даху;
  • ремонт паркетної підлоги;
  • ремонт слухового вікна;
  • заміна трубопроводу холодного водопостачання.


Ремонтні роботи виконувались силами дільниці з поточного ремонту навчальних корпусів та гуртожитків, відділом головного механіка університету та підрядними організаціями, зазначено в листі-відповіді на запит журналістів.

Відповідь ДНУ

Також адміністрація ДНУ надала інформацію про загальні суми фінансування, яке було виділено на Палац культури студентів в період з 1 січня 2022 року по 31 березня 2025 року — деталі в скріншоті

Коментар МОН

Також журналісти Dnipro.media відправили запит в Міносвіти 3 квітня 2025 року та повторний запит 23 квітня.

Запит до МОН від 23 квітня

Відповідь оприлюднемо.

Що далі

Офіційної відповіді стосовно того, чи піде адміністрація університету на 66-ту сесію міськради, ще немає.

Відповідно до листа-відповіді від ДНУ, університет відкрив збір коштів для придбання необхідних матеріалів для відновлення Палацу культури студентів. Також навчальний заклад продовжує шукати кошти на відновлення історичної пам’ятки після ворожої атаки 26 березня.

Відповідь ДНУ

Читайте також: ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ: 175 років збереження спадщини

Поділитись
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter.