Деколонізаційний процес
З початку вторгнення в Одесі та Дніпрі йде деколонізаційний процес.
Під час останньої хвилі перейменувань вулиць, скверів та парків в Одесі змінили назви 85 назв, у Дніпрі — 141. Топонімам повертають історичні назви або увіковічують в них пам’ять про українських героїв.
«Антипушкінський» рух
І в Одесі, і в Дніпрі активна молодь виступає за демонтаж пам’ятників російським діячам. Найбільшу дискусію викликали пам’ятники Пушкіну. На початку війни у Дніпрі на монументі намалювали окупаційні літери Z, а 2024 року в Одесі пам’ятник кілька разів обливали червоною фарбою.
Наприкінці 2022 року в Дніпрі пам’ятник Пушкіну було демонтовано, а назву однойменного проспекту змінено на бульвар Лесі Українки. Пам’ятник в Одесі, попри численні дискусії, підлягає демонтажу.


Позиція місцевих рад
Мери обох міст гальмують окремі деколонізаційні процеси. Зокрема, міський голова Дніпра назвав останні перейменування вулиць «божевіллям». Водночас мер Одеси намагається зберегти пам’ятник Пушкіну, апелюючи до внесення історичного центру міста до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Боротьба за українську мову
Обидві області в топі скарг через порушення мовного законодавства. З початку року на Одещині зафіксували 326 звернень, на Дніпропетровщині — 148. Це свідчить не про «проросійськість» міст, а про бажання активних громадян виборювати використання української мови відповідно до закону.
Мітинги на підтримку полонених
3 грудня 2023 року мешканці Одеси та Дніпра виходять на мітинги Free Azov на підтримку військовополонених. Активісти ледь не щотижня беруть в акціях, аби привернути увагу до понад 900 азовців, які досі перебувають у руках росіян.

Вкрадені росією митці
Музикантів, поетів, художників обох міст привласнювала росія. Наприклад, росіянином називали дніпровського скрипаля Леоніда Когана. Так само не визнавали українкою одеситку Соню Делоне, яка виставляла свої картини у паризькому Луврі.


Сучасні україномовні музиканти
Ілюзорну російськомовність Дніпра та Одеси спростовують і сучасні україномовні музиканти.
В Одесі це — Epolets, «Колір» та «Хейтспіч».

У Дніпрі — Max Paragraph, Green Smile Mind, Monkey Shock Band.

Одеса та Дніпро ще на шляху повернення своєї української ідентичності
Нас може не влаштовувати швидкість, з якою відбувається це повернення.
Але навряд комусь вдасться зупинити одеситів та дніпрян у цій боротьбі.
Матеріал підготовлено у співпраці з «Море Людей» — незалежне медіа Одеси та півдня України
Сподобалася стаття? Став вподобайку!
4