Вишиванки Січеславщини: які вони?

Кольори, символи, техніки: які орнаменти вишиванок притаманні Дніпропетровщині

15 травня — День вишиванки. У це свято ми згадуємо не лише про одяг, а про культурний код, що пройшов крізь століття. На Січеславщині традиції шиття сягають ще скіфських часів, а вишиванки козацької доби зберігають символіку, народжену на перетині культур.

Про те, як виглядало вбрання в різні епохи на теренах сучасної Дніпропетровщини, читайте в матеріалі Dnipro.media.

Вбрання скіфів

Стьмяніли браслети і гребні,
Розпались намиста разки,
Що їх одягали древні
Смагляві юні жінки

Зображення на предметах зі скіфських курганів на території Дніпропетровської області дають уявлення про одяг і шиття ще IV–ІІІ ст. до н.е Саме тут, поблизу міста Покров, у Товстій Могилі було знайдено понад 600 золотих предметів, зокрема знамениту золоту пектораль.

Святкові костюми скіфів орнаментувалися золотими нашивками із зображеннями грифонів, левів, оленів, різноманітними аплікаціями з кольорової шкіри, декоративними швами.

Читайте також: Як освідчувалися в коханні українські письменники

Вишиванки козацьких часів

Вишивка на Дніпропетровщині зазнала активних змін в часи козацтва. Насамперед через те, що козаки одружувалися з дівчатами із сусідніх регіонів, а ті приносили нові техніки та символіку

Чорний кольор у нас не асоціювався, як наприклад, на Поліссі з журбою і якимись втратами. Чорний — це символ землі нашої годувальниці
До появи чорного та червоного кольорів вишивальниці Дніпропетровщини використовували білі та сірі нитки

У вишивках Січеславщини співіснують геометричні, рослинно-геометричні орнаменти, в них збережені архаїчні мотиви ромбів, хрестів, восьмикутних зірок.

У рослинній орнаментиці переважали квіткові мотиви, з поєднанням пишних, вільно розташованих, гнучких гілочок із площинними п’ятипелюстковими квітами, трипелюстковими пуп’янками та дрібними листочками.

Щороку третій четвер травня — День вишиванки

Свято започаткували у 2006 році студенти Чернівецького національного університету. Студентка Леся Воронюк запропонувала одногрупникам обрати один день і прийти на навчання у вишиванках. Ця ініціатива з часом переросла у міжнародне свято.

Цього року свято припадає на 15 травня.

Яку вишиванку одягнете ви?

Читайте також: Тарас Шевченко: мистецька еліта, ікона стилю, затятий тусовщик

Поділитись
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter.