Ж/м Придніпровський без тепла: чому «стратегічне планування» Дніпроради провалилося

Фото: Дніпровська міська рада

Зима 2024-2025 років стала випробуванням для жителів житлового масиву Придніпровський у Дніпрі. Після ракетної атаки в грудні минулого року мешканці залишилися без централізованого опалення. Ситуація повторилася цьогоріч наприкінці лютого-початку березня. 

Придніпровську ТЕС регулярно обстрілюють з початку повномасштабної війни, однак до 2024-го комплексної альтернативи теплопостачання для мешканців ж/м Придніпровський так і не знайшли. Влада запевняла, що готова до будь-яких сценаріїв, проте після масованого ракетного удару в грудні станція фактично припинила роботу. Люди залишилися без тепла на Різдво, а їхні звернення і протести зустріли формальними обіцянками.

Влада запевняла, що готова до будь-яких сценаріїв, проте після масованого ракетного удару в грудні станція фактично припинила роботу.
Скріншот «Лівобережний Адмін»

Журналісти Dnipro.media з’ясували, чи була ситуація передбачуваною та які рішення ухвалювались для розв’язання проблеми.

Хроніка холодної зими

Тоді мер Дніпра Борис Філатов заявляв, що тепло повернуть не раніше 7 січня. Мешканцям пропонували компенсацію у 500 гривень на електроопалення, однак за умови відсутності заборгованості на початок опалювального сезону у листопаді 2024 року.

Мешканцям пропонували компенсацію у 500 гривень на електроопалення, однак за умови відсутності заборгованості на початок опалювального сезону у листопаді 2024 року.
Скріншот «Лівобережний Адмін»

А голова Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради Юрій Федько радив у соцмережах мешканцям Придніпровська «щільніше утеплюватися».

Голова Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради Юрій Федько радив у соцмережах мешканцям Придніпровська «щільніше утеплюватися».
Скріншот «Придніпровський край»/Скріншот «Придніпровський масив»

Проте містяни обурювалися в соцмережах, адже через користування електрообігрівачами навантаження на мережу зросло, що спричинило аварії на трансформаторах. Влада закликала економити електроенергію, що викликало дисонанс в умовах, коли залишались без тепла в оселях.

У лютому ситуація повторилася з подібним алгоритмом дій Дніпроради.   

Холод, аварії та відсутність відповідей

21 лютого 2025 року у Фейсбуці Лівобережної адміністрації з посиланням на ДТЕК «Придніпровська» ТЕС повідомили про зниження температури теплоносія через аварійно-відновлювальні роботи. 25 лютого – про повне припинення теплопостачання на два дні. Після цього обіцяли відновлення опалення на мінімальному рівні до 7 березня. У Дніпровській міськраді підтвердили: без тепла залишилися 250 будинків — близько 10 тисяч абонентів.

Мешканці житлового масиву в телеграм-каналі «ПриДніпровськ — острів незламних» повідомляли, що через деякий час в деяких будинках батареї починали прогріватися. Йдеться про «щасливчиків», оскільки саме в них аварійні бригади зливали воду перед ремонтом мереж. Однак у багатьох оселях система опалення не працювала. 

Мешканці житлового масиву в телеграм-каналі «ПриДніпровськ — острів незламних» повідомили, що через деякий час в деяких будинках батареї починали прогріватися.
Скріншот з телеграм-сторінки «ПриДніпровськ — острів незламних»

Міський голова Дніпра Борис Філатов повідомив у своєму телеграм-каналі, що 26 грудня відвідав Придніпровськ. Звертаючись до мешканців, які залишилися без опалення, він порадив звертатися до «пунктів обігріву» та запастися терпінням.

«Я знаю, що всі втомлені й роздратовані. Але, будь ласка, знайдіть ще трохи терпіння та довіртеся владі. Зрештою, на календарі, на щастя, вже 26 лютого, а не 26 грудня», – писав Філатов.

Мешканці також зазначають, що на тлі проблем з опаленням виникли перебої з електропостачанням. Через низьку напругу багато хто не може скористатися обігрівачами.

Dnipro.media зібрали коментарі дописувачів соцмереж про актуальну ситуацію. 

Dnipro.media зібрали коментарі дописувачів соцмереж про актуальну ситуацію. 
Скріншот з телеграм-сторінки «ПриДніпровськ — острів незламних»

«У нас батареї поступово теплішають, але не у всіх»,  — йдеться у повідомленні користувача Simplick. 

«Систему ніхто не наповнював. Позвонила в аварійку, у них немає заявки від тепловиків», — повідомляє Natasha. 

«На рубежах знизили до 170 В, електрокотел пищить, постійно вибиває»,  — написала Oksana.

Мешканці намагалися самостійно знайти шляхи вирішення: звертатися на гарячу лінію 1545, писати у міські чати та до місцевих депутатів.

У відповідь на запити Dnipro.media щодо відсутності опалення КП «Коменергосервіс» Дніпроради посилається на стратегічний характер об’єкту. Проте це не дає відповідей на питання щодо оперативного реагування та планування в таких ситуаціях.

У відповідь на запити Dnipro.media щодо відсутності опалення КП «Коменергосервіс» Дніпроради посилається на стратегічний характер об'єкту.
Відповідь КП «Коменергосервіс» на запит Dnipro.media 

Читайте також на Dnipro.media: Як отримати компенсацію за зруйноване житло через воєнні дії

Будівництво теплотраси: чому лише зараз?

У листопаді 2024 року міськрада оголосила один із масштабних тендерів на будівництво нової теплотраси. Вона має підключити теплові пункти ЦТП-1 та ЦТП-2, до яких приєднані системи теплоспоживання декількох будівель, до котельні на вул. Автопаркова, 1. 

У листопаді 2024 року міськрада оголосила один із масштабних тендерів на будівництво нової теплотраси.
Скріншот з Prozorro

Очікувана вартість проєкту складає понад 141 млн грн. Замовником виступило КП «Коменергосервіс», а єдиним учасником та переможцем — ТОВ «СКС-БУД», яке запропонувало виконати роботи за 100,9 млн грн. Завершення будівництва, за документацією закупівлі, планується у грудні 2025 року. Проєкт триває, хоча загроза зупинки ТЕС була очевидною ще у 2022 році.

За даними YouControl, ТОВ «СКС-БУД» зареєстроване у 2006 році, має статутний капітал 37,5 тис. грн. Його основні напрями діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель, завершальні та спеціалізовані будівельні роботи. 

Профіцитний бюджет VS кредити на критичну інфраструктуру

У пояснювальній записці до проєкту бюджету Дніпровської громади на 2025 рік зазначено, що бюджет сформовано з профіцитом загального фонду.
Скріншот з пояснювальної записки проєкту бюджету ДМР на 2025 рік

У пояснювальній записці до проєкту бюджету Дніпровської громади на 2025 рік зазначено, що бюджет сформовано з профіцитом загального фонду в розмірі 2 698 894 353 грн, основним джерелом покриття якого є передача коштів до бюджету розвитку та погашення кредитів, залучених від міжнародних фінансових установ. 

Однак у спеціальному фонді бюджету зафіксовано дефіцит у сумі 2 734 245 971 грн. Його планується покрити за рахунок перерахування коштів із загального фонду, погашення кредитних зобов’язань і залучення нових запозичень. 

У січні 2025 року міська рада Дніпра прийняла рішення затвердити механізм виплат у розмірі 500 грн на електроопалення для мешканців Придніпровська. Загалом на ці виплати з бюджету міста виділили близько 5,5 мільйона гривень для майже 11 тисяч дніпрян. 

Вже у лютому на 47-й черговій сесії міськради депутати ухвалили рішення про кредит в 500 мільйонів гривень на утеплення житлового фонду. Ще одним прикладом є кредити на встановлення сонячних панелей у школах, які також були погоджені на 58-ій сесії міськради. На них було запропоновано взяти ще 100 мільйонів гривень. У той час, коли на січневій сесії було ухвалено кредит для опалення Лівого берега. 

З іншого боку, державний банк Sense Bank виділив місту кредит у розмірі 320 мільйонів гривень на енергоефективні ініціативи, з яких 260 мільйонів спрямують на альтернативні джерела теплової генерації, а 60 мільйонів — на утеплення багатоквартирних будинків. 

Незважаючи на це, з бюджету міста виділяються значні кошти на підтримку житлової та енергетичної інфраструктури. Наприклад, на потреби житлового масиву Придніпровський передбачено 63 203 194 грн на реконструкцію та капітальний ремонт об’єктів теплопостачання, щоб забезпечити безперебійне постачання теплової енергії. Це важливе рішення, однак, на думку місцевих жителів, воно могло бути прийняте значно раніше, адже ситуація з теплопостачанням у місті й так була під загрозою.

На потреби житлового масиву Придніпровський передбачено 63 203 194 грн на реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів теплопостачання, щоб забезпечити безперебійне постачання теплової енергії.
Скріншот з пояснювальної записки проєкту бюджету ДМР на 2025 рік

Питання, яке резонує: чому критичні об’єкти енергетичної інфраструктури залишаються поза увагою міських чиновників, а альтернативні заходи на кшталт сонячних панелей отримують перевагу? Місцеві мешканці та активісти обурюються, адже кошти, що витрачаються на альтернативні джерела енергії, мали би спрямовуватися на найнеобхідніше — на відновлення та модернізацію теплових мереж і котелень, які зазнали серйозних пошкоджень під час обстрілів.

Що з ж/м Придніпровський зараз?

5 березня 2025 року ситуація знову загострилася: у зв’язку з аварійною зупинкою обладнання ТЕС теплоносій у мережі охолов, що призвело до чергового відключення теплопостачання. За повідомленням ДТЕК, відновлювальні роботи мали тривати до двох днів. Однак мешканці Придніпровська в соцмережах виражають своє обурення тим, що міська влада так і не забезпечила створення альтернативних котелень, виправдовуючись наявністю «пунктів обігріву». Замість того щоб слідувати стратегії на випадок кризи, мерія обмежується точковими заходами, які, як показав час, не відповідають реальним потребам. 

Попри всі труднощі та нерівномірне відновлення теплопостачання, опалення було повернуто всім мешканцям ж/м Придніпровський. Проте залишається питання: чи буде ця проблема вирішена системно та не повториться наступної зими?

Раніше редакція Dnipro.media повідомляла: через відсутність опалення у Придніпровську на онлан-навчання перейшли школи та садочки. 

Також 6 березня житловий масив Придніпровський залишився без водопостачання.

Станом на 11 березня опаленя було на всьому житломасиві Придніпровський.

Поділитись
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter.