Восени редакція Dnipro.media готувала матеріал про Хвилину мовчання у Дніпрі і провела опитування серед місцевих закладів: Чи діє у вас хвилина мовчання? Чи плануєте найближчий час впровадити?
Це дослідження виявило, що хоча деякі заклади вже практикують цю традицію, багато інших висловлюють сумніви та мають упередження через недостатність інформації або боязнь негативного сприйняття з боку клієнтів. Ми зібрали найпоширеніші міфи та звернулися до співзасновниці ГО «Вшануй» Катерини Даценко, щоб вона допомогла їх спростувати
Міф 1. «Хвилина мовчання відбувається лише о 9:00, тому якщо заклад відкривається в інший час, це нас не стосується»
Хвилину мовчання можна адаптувати до графіку вашого закладу. Якщо ви відкриваєтеся о 9:00, можна символічно починати роботу о 8:55 і долучатися до загальнонаціональної хвилини мовчання – деякі бізнеси вже так зробили.Якщо ж ваш заклад відкривається об 11:00 – це теж нормально. Ви можете не проводити Хвилину мовчання, але все одно залишатися соціально відповідальним бізнесом. Наприклад, встановлювати зарезервовані столи для загиблих, розміщувати пам’ятні таблички – важливі не лише слова, а й дії. І, звісно, не забувайте донатити живим.
Міф 2. «Важко знайти відповідне аудіо для включення перед Хвилиною мовчання»
Ми подумали про це і розробили гайд для бізнесу, щоб процес запровадження Хвилини мовчання був якомога простішим. Там є все: від звуку, до комунікацій і плакатів. Шукайте в шапці профілю @moment_of_honor . Якщо у вас виникають будь-які питання — «Вшануй» завжди відкриті.
Міф 3. «Немає можливості зробити оголошення»
Ви можете сказати це своїми словами, спинитися на цю хвилину, або увімкнути радіо.
Міф 4. «Хвилина мовчання може викликати негативну реакцію серед клієнтів»
Ми жодного разу не стикалися з негативною реакцією. Це не примус, а лише можливість показати, що можна зробити – рішення завжди залишається за людьми.До того ж, це всього одна хвилина, яка нікому не заважає. Навпаки, після її запровадження власники закладів часто змінюють своє ставлення до цієї ініціативи. І для нас, як для клієнтів — це маркер свідомого бізнесу. Ми обираємо місця, де нам справді цінно перебувати. Особливо під час війни, коли часто обираємо щось із сенсами
Міф 5. «Це може бути розцінено як політична демонстрація»
Будь-що може стати об’єктом піару для недоброчесних людей. Але хвилина мовчання – це ритуал, який існує в різних країнах і не має політичного забарвлення. Це про пам’ять і спільний момент вшанування. Саме тому його важко привласнити чи використати у власних інтересах
Міф 6. «Це тільки для державних установ»
Це наслідок радянського мислення: «держава має вирішувати все». Насправді ця ініціатива створена для громадян і має йти від нас. У всьому світі – це загальнонаціональна хвилина мовчання для населення, для тих, хто памʼятає.
Міф 7. «Це нічого не змінює, кожен може по-своєму вшанувати пам’ять»
Це твердження не заперечує важливості Хвилини мовчання. Коли ти зупиняєшся разом з іншими, це впливає на свідомість і створює момент єднання.
Це колективний акт, який, можливо, здається незначним у моменті, але якщо подивитися ширше, стає зрозуміло, як він формує нашу пам’ять і свідомість.Через покоління ми пронесемо ці свідчення про війну, і пам’ять того, хто – добро, а хто – зло.
Міф 8. «Впровадження хвилини мовчання на третьому році повномасштабної війни виглядає дивно і робите це — запізно»
Ніколи не пізно впроваджувати практики, які сприяють пам’яті та єдності. Наприклад, такі заклади в Дніпрі як мережа кав’ярень OzKava, кав’ярня-книгарня “Вперта коза”, мережа кав’ярень White, White Neo, Floyd, Shepit, White Arrow почали практикувати хвилину мовчання у 2024 році й отримали позитивні відгуки від відвідувачів, зокрема в соціальних мережах. Це показує, що громадська підтримка і визнання значення таких ініціатив зростає, і що вшанування та висловлення поваги можуть бути важливими в будь-який час.
Міф 9. «Наші клієнти зазвичай поспішають, тому хвилина мовчання їх роздратує»
Що таке одна хвилина? Кава за хвилину не приготується, млинці швидше не спечуться.
Але досвід закладів, які вже впровадили Хвилину мовчання, показує, що більшість клієнтів сприймають позитивно цю ініціативу. Вони відчувають глибоку повагу та зв’язок із закладом, який виявляє соціальну відповідальність. Це може стати моментом зупинки, заземлення та рефлексії.
Міф 10. «Хвилина мовчання виглядає як піар, я не хочу піаритись на війні»
Вшанування пам’яті загиблих — це не про піар, а про гідність і повагу. Хвилина мовчання — це спосіб висловити солідарність та подяку тим, хто віддав життя за свободу та незалежність. Заклади, які впроваджують таку ініціативу, не рекламують себе, а створюють простір для спільного вшанування.
Це може бути способом піару недобросовісних людей, але в кожного з нас є внутрішній орієнтир.
Міф 11. «Важко щоденно слідкувати за часом»
Можна просто поставити будильник. Ми також працюємо над створенням додатку, який допоможе не забути про Хвилину мовчання. Або ж щоранку вмикати радіо як нагадування.
Міф 12. «Немає часу, заклад/магазин постійно в русі»
Так, і це саме той момент, коли можна зупинитися та заземлитися. Не може не бути часу на вшанування тих, завдяки кому ми досі живі. Зупиніть роботу кас, зробіть паузу й побудьте разом у цьому моменті.
Міф 13. «Хочеться говорити не тільки про смерть, а й життя»
Хвилина мовчання — це про вшанування, подяку, повагу, єдність і гідність. Це персоналізована історія, яка може мати різні відтінки.
Можливо, варто подумати не лише про втрату, а й про те, що ця людина жила повноцінно, була щасливою й принесла у світ багато хорошого. Смерть — це завжди важко, але ставлення до неї може бути різним.
Впровадити – ніколи не пізно
Хвилина мовчання – це не просто ритуал, а спосіб вшанувати тих, завдяки кому ми досі живі. Це момент єднання, який формує нашу пам’ять і свідомість на покоління вперед.
Навіть один заклад, що запровадив цю традицію, може стати прикладом для інших. І що більше таких місць – то міцнішим стає наш спільний зв’язок.
Як впровадити:
🔹 Аудіофайл для Хвилини мовчання та гайд для бізнесу – в Інстаграмі проєкту «Вшануй»
🔹Дизайн афіш та комунікаційна підтримка — можна звертатись в DM проєкту «Вшануй»
Пам’ять і вдячність – це дії. Почнімо зараз.
Читайте також: «Як дніпровські заклади долучаються до Хвилини мовчання»
Сподобалася стаття? Став вподобайку!
5