У Дніпрі вистачає будівель, історії яких оповиті таємницями та містичними легендами. Стара забудова, яка все ще лишається на вулицях нашого міста, має дивні символи, засекречені підземні ходи, а на деяких з них лежать вікові закляття давно померлих чаклунок.
Про всі ці історії читайте в матеріалі Dnipro.media, який підготували разом з дніпровською гідесою Лесею Логашовою.
Прибутковий будинок із гномами (вул. Олеся Гончара, 4)
У 1894 році купець Борис Штейн збудував цей будинок як прибутковий для заможних городян. Фасад будинку прикрашений маскаронами (скульптури у вигляді голови людини, тварини чи фантастичної істоти), левами, сатиром та гномами, що символізують розкіш і достаток. Оздоблення стало своєрідною «рекламою» для багатих мешканців, адже заможні люди обирали житло за фасадом — чим він розкішніший, тим дорожчі квартири всередині. Тут були просторі апартаменти на 6-7 кімнат, доступні лише обраним

Згідно з міською легендою, Борис Штейн був меценатом Катеринославського масонства. І цей будинок начебто повʼязаний з масонами, а гноми є їхнім символом. Раніше гноми тримали в ручках молоток і кайло — символи масонів. Деякі дніпряни вірять, що біля гномів можна загадати фінансове бажання. Варто лише зосередитись, загадати мрію, і гноми допоможуть їй здійснитись.
Редакція Dnipro.media побувала біля будинку з гномами та загадала, щоб США надали новий пакет допомоги Україні. Чекаємо.

Читайте також: Як у Дніпрі створювалась найдовша набережна Європи
Будинок із жабами (вул. Писаржевського, 5)
Цей будинок, зведений в 1912 році, належав підприємцю Емілю Вюрглеру. Еміль був відлюдником і проводив більшість часу з донькою. За переказами, дівчина закохалася у хлопця, який не відповів їй взаємністю. Тоді донька Еміля звернулася до чаклунки за приворотним зіллям. Щоб отримати інгредієнти, дівчина мала зловити жаб на болоті в повний місяць. Під час полювання вона потрапила в трясовину й загинула. Після її смерті на паркані будинку з’явилися статуї жаб — як символ трагедії

Дніпряни вірять, що жаби на паркані охороняють будинок. Мовляв, під час пограбувань тут чути їхнє квакання, яке лякає злодіїв і змушує їх тікати.
Журналісти Dnipro.media не пробували грабувати будинок, щоб перевірити достовірність легенди

«Диявольський будинок» (вул. Вернадського, 13)
Цей будинок збудований наприкінці XIX століття банкіром Олександром Івановським. За легендою, одружений Івановський закохався в загадкову незнайомку. Згодом чутки про роман дійшли до дружини Івановського. Жінка не витримала болю й покінчила життя самогубством у цьому ж будинку. Івановський продовжував зустрічатися з незнайомкою, але кохання обернулося втратою

Легенда свідчить, що незнайомка виявилася відомою шахрайкою Сонькою Золотою Ручкою. Вона взяла в Івановського чималу суму й зникла назавжди. Кажуть, що після трагедії на фасаді з’явилася одинока сумна сирена, а також шість жіночих маскаронів — символів багатоликої шахрайки. Є ще одна легенда: будинок пов’язаний із масонами, й до нього ведуть підземні ходи, які нібито існують досі.
Журналісти Dnipro.media годину шукали таємничі підземні ходи — не вдалося. Повідомте, якщо ви знайдете.

Дерев’яний будинок на Крутогірному узвозі, 5
Така назва узвозу не просто так. Від усіх деревяних будинків, які тут стояли століття тому, вже немає сліду — вони згорали або їх змивала вода під час повеней. Проте цей старий будинок дивом витримує всі негаразди вже понад 160 років.
За легендою поруч із цим будинком свого часу стояв панський дім, і якось туди прийшла циганка з дитиною, попросивши нічліг. Пани їй відмовили, але слуги з дерев’яного будинку дали притулок. На світанку циганка дала благословення: «Будинок, де панують злість і заздрість, не простоїть і кілька десятиліть. А будинок, де живе доброта, стоятиме віки і не постраждає ні від вогню, ні від води»

Люди вірять, що саме завдяки цьому благословенню будинок вистояв донині. Подейкують, що його навіть намагалися підпалити, але він не горів — ніби дерево захищене циганським заговором
Редакція Dnipro.media не наважилась підпалити будинок, щоб перевірити легенду. І вас теж просимо цього не робити!

Будинок в одну стіну, вул. Виконкомівська, 14
У XIX столітті Катеринослав часто потерпав від повеней і пожеж. За переказами, власник будинку, бажаючи вберегти житло від стихій, злочинців і нещасть, звернувся до чаклунки. Вона наклала закляття, яке нібито зробило будинок невидимим навіть для самого чорта.
Dnipro.media — не чорти, тому будинок знайшли без проблем! І як вам така архітектурна загадка міста?

Палац Потьомкіна (парк Шевченка)
Ця будівля, нині відома як Палац студентів, була задумана ще у 1786 році як резиденція для князя Потьомкіна. Міська легенда каже, що з-під палацу тягнуться підземні ходи, що ведуть до Монастирського острова, лікарні Мечникова та навіть до будинку з гномами. Хоч ці ходи й не досліджені, історик Дмитро Яворницький писав про їхнє існування.
Якщо знайдете тунелі, повідомте редакцію Dnipro.media — зробимо про це сюжет

Сподобалася стаття? Став вподобайку!
1