Реінтеграція ветеранів: не опція, а необхідність

За даними міністра у справах ветеранів України Олександра Порхунa, станом на серпень 2024 року в Україні 1,3 млн ветеранів, і їхня кількість продовжує зростати. Комплексний підхід до адаптації, включаючи реабілітацію, безбар’єрність і підтримку ветеранських ініціатив, є необхідним для гідного повернення ветеранів до цивільного життя.

Наскільки держава підтримує ветеранів?

За даними «Українського ветеранського фонду», станом на грудень 2024 тільки 25% опитаних вважають, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами, тоді як 68% громадян зазначають, що влада «скоріше не виконує» або «зовсім не виконує» зобов’язань перед ветеранами.

Наскільки суспільство поважає ветеранів?

78% громадян вважають, що суспільство поважає ветеранів російсько-української війни. Водночас 20% респондентів зазначають, що суспільство «скоріше не поважає» або «зовсім не поважає» ветеранів.

Що думають військові?

«У військовослужбовців часто виникають проблеми через незнання системи. Наприклад, багато хто не знає про довідку про обставини поранення, яка підтверджує, що травма отримана під час бойових дій. Без цього документа травму можуть кваліфікувати як не бойову, що обмежує права на виплати чи реабілітацію. Також не всі обізнані про процедури для оформлення належних виплат. Це створює ризик, що деякі служби або люди можуть скористатися незнанням військових», — Анатолій Івченко, позивний «Мопс»

«Під час бойового завдання я втратив дві ноги, зараз на протезах. Одного разу водій маршрутки в Дніпрі не зупинився, щоб підібрати мене на зупинці, хоча я мав із ним прямий зоровий контакт і підняв руку, щоб зупинити авто. Він явно бачив мене. На мою думку, водій просто не хотів підбирати “пільговика”. І це, на жаль, не поодинокий випадок», — поділився ветеран, який попросив залишитися анонімним.

Куди звертатися ветеранам у Дніпрі?

У Дніпрі працює «Денний центр для ветеранів та їхніх родин», який надає комплексну допомогу військовим та їхнім сім’ям. Тут можна отримати:

  • соціальну адаптацію,
  • психологічну підтримку,
  • юридичні консультації,
  • кризове втручання,
  • групи взаємодопомоги,

📍 Адреса: проспект Петра Калнишевського, 55

📞 Телефон: 068-745-21-70

Також ветеранам буде корисним путівник  «Шлях ветерана» — це детальний посібник із правами, можливостями та алгоритмами дій після звільнення з військової служби. Він містить інформацію про:

  • оформлення статусу ветерана,
  • доступні соціальні пільги,
  • реабілітаційні програми,
  • можливості працевлаштування та перекваліфікації.

Адаптація ветеранів —  це складний і багаторівневий процес, що вимагає комплексного підходу та активної співпраці держави, громадських організацій, бізнесу та суспільства. Ключовими факторами успішної адаптації є гідне ставлення суспільства, освітні програми, робочі можливості. Тільки через комплексний підхід можна забезпечити ветеранам гідне життя та ефективну інтеграцію в громаду. Окрім соціальної інтеграції, для багатьох ветеранів та їхніх сімей важливим залишається питання безпеки та готовності до непередбачуваних ситуацій. У таких випадках варто знати, як зібрати речі перед евакуацією та які документи і предмети першої необхідності слід мати при собі.

Фото: УНІАН
Поділитись
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter.